Světelná terapie proti akné

10.10.2023


...je přístroj, který pomocí LED světelných paprsků působí proti akné, využívá působení modrého a červeného světla. Modré světlo přímo zabíjí Propioni bacterium acne - bakterie způsobující akné, působí na ohnisko kožního zánětu. Červené světlo pomáhá snížit zánět, odstraňuje začervenání a stimuluje hojící proces. Výsledkem je jasnější a hladší pokožka. Vhodné pro léčbu mírně až středně závažného akné.

Co je příčinou akné?

Akné je onemocnění mazových folikul chloupků. Folikuly nebo póry v kůži obsahují mazové žlázy. Tyto žlázy vytvářejí maz, který následně způsobuje mastné vlasy a pokožku. Za normálních okolností vystupuje maz skrze folikuly na povrch pokožky. S akné je to jiné, kožní maz zůstane uvězněn v ucpaných folikulech. Bakterie, která tyto potíže nejčastěji způsobuje, se nazývá "Propionibacterium acnes (p. acnes)". Tato bakterie je přítomna v pokožce každého člověka, obvykle je ukryta právě ve folikulech. Jakmile se folikuly ucpou, stávají se nejlepším místem pro vyživování této bakterie. Jakmile jsou mazové žlázy uzavřeny, maz se ve folikulech hromadí, p. acnes se množí a následně vzniká akné.

Proč kombinace modrého a červeného světla?

Výzkum prokázal, že modré světlo bakterie p. acnes zničí, zatímco červené světlo pomáhá léčit zánět. Při fototerapeutické péči je nejdůležitějším parametrem vlnová délka zdrojového světla. Bakterie způsobující akné produkují tzv. porfyriny, které jsou výrazně citlivé na světlo o vlnové délce v oblasti 405-420 nm. Právě toto světlo produkuje přístroj porfyriny vystavené účinku modrého světla vyrábějí atomární kyslík, který cíleně ničí bakterie akné.

Při ošetření nedochází k nežádoucím vlivům v okolní tkáni, ale světlo působí přímo v zaníceném ložisku. Fototerapie intenzivním zdrojem modrého světla je tedy považována za moderní, rychlou a efektivní metodu v boji proti akné.

Bezpečnostní opatření:

Přístroj není vhodný pro lidi, kteří jsou fotosenzitivní nebo mají fotosenzitivní kůži. Některé léky mohou způsobit fotosenzitivitu.

Působení světelné LED terapie na pleti.


Článek pro Vás vytvořila Radka Babická